Το Μουσείο είναι κλειστό

e-tickets

40 χρόνια ενεργής παρουσίας

Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021

“Untold Stories of the Holocaust, from the Corners of Europe”

Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανάληψη του προγράμματος “Untold Stories of the Holocaust, from the Corners of Europe” σε συνεργασία με το National Holocaust Centre and Museum (UK) και το Holocaust Memorial Day Trust (UK) που θα χρηματοδοτηθεί από τον IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance).

Το έργο στοχεύει να ρίξει φως σε λιγότερο γνωστές πτυχές του Ολοκαυτώματος με τη χρήση νέων τεχνολογιών. Το National Holocaust Centre and Museum και το Holocaust Memorial Day Trust με τη συνεργασία του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, θα συνεργαστούν με αρμόδιους φορείς, μουσειοπαιδαγωγούς και εκπαιδευτικούς, για την ανάπτυξη και προώθηση ενός καινοτόμου ψηφιακού μέσου που θα διηγείται τις ιστορίες μεμονωμένων μαρτύρων.

Διαβάστε περισσότερα παρακάτω:

The seven excellent initiatives selected as 2021 IHRA Grant Projects represent innovative approaches to countering distortion and safeguarding the record of the Holocaust and the genocide of the Roma. IHRA Grant Projects address these issues in ways that foster international cooperation and strengthen institutional networks. They are therefore integral to how the IHRA approaches these fundamental aspects of its mandate, reinforcing its commitment to the Stockholm Declaration and the 2020 IHRA Ministerial Declaration.

1. Untold Stories of the Holocaust, from the Corners of Europe
    Reaching across borders and through time, this project aims to use new technologies to shed light on lesser-known aspects of the Holocaust. The National Holocaust Centre and Museum and the Holocaust Memorial Day Trust, with the partnership of the Jewish Museum of Greece, will work with civil leaders, museum educators and Greek teacher trainers, to develop and promote an innovative digital resource that will tell the stories of individual witnesses. This will include an interactive map of Europe that enables users to explore the provenance and journey of specific Holocaust artefacts. Audiences will be able to engage with the objects, access testimony, and explore further information and research. By placing the artefact back in its original context, the three partners will support audiences in developing a greater understanding of the Holocaust and its complexity.

Applicant: Holocaust Memorial Day Trust (UK)

Partnering Organizations: Jewish Museum of Greece (Greece)