Από τις 5 έως τις 7 Μαΐου 2017 η περιοδεύουσα έκθεση του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, με τίτλο: Κρυμμένα Παιδιά της Κατοχής παρουσιάστηκε στην Αλεξανδρούπολη στο Νομαρχείο, ενώ από τις 8-25 Μαΐου 2017 στο Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης. Η έκθεση πλαισίωσε τις εργασίες του Επιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: «Η παιδική ηλικία σε ταραγμένους καιρούς – Μετακινήσεις παιδιών από τη Βόρεια Ελλάδα στην Κατοχή και τον Εμφύλιο», που διοργανώθηκε από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία, της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Δ.Π.Θ., με τη συνεργασία του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος (Αθήνα) και της Wierner Library (Λονδίνο).Η Κατά γενική ομολογία, η ιστορική και παιδαγωγική συνάντηση ήταν επιτυχής και εποικοδομητική.