Επιστημονικό Συνέδριο: Αλεξανδρούπολη 5-7 Μαΐου 2017

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία, της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Δ.Π.Θ., διοργανώσαν Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: Η παιδική ηλικία σε ταραγμένους καιρούς – Μετακινήσεις παιδιών από τη Βόρεια Ελλάδα στην Κατοχή και τον Εμφύλιο, με τη συνεργασία του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος (Αθήνα) και της Wierner Library (Λονδίνο).

Το συνέδριο, πραγματοποιήθηκε 5-7 Μαΐου 2017, στην Αλεξανδρούπολη (Νομαρχείο Αλεξανδρούπολης), ενώ η έκθεση του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, με τίτλο: Κρυμμένα Παιδιά της Κατοχήςπαρουσιάστηκε στο φουαγιέ του χώρου και πλαισίωσε την επιστημονική διαδικασία. Η έκθεση θα λειτουργήσει στο Νομαρχείο, 5-7 Μαΐου και στο Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης, 8-25 Μαΐου 2017.
Κατά γενική ομολογία, η ιστορική και παιδαγωγική συνάντηση ήταν επιτυχής και εποικοδομητική.

Δείτε το πρόγραμμα εδώ και την αφίσα εδώ.