Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 επισκέφτηκαν το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος 25 μέλη και φίλοι του σωματείου της Μπενέ Μπερίτ «Φίλων» του ελληνικού τμήματος της B’nai B’rith Europe με επίτιμο προσκεκλημένο τον κ. Spiegel από την Ιερουσαλήμ. Τους επισκέπτες υποδέχθηκε και ξενάγησε στην μόνιμη και περιοδική έκθεση του Μουσείου η κα Αναστασία Λουδάρου, Αρχαιολόγος – Υποψ. Διδ. Αρχαίας Ιστορίας και Επιγραφικής και ειδική ερευνήτρια του ΕΜΕ. Το ενδιαφέρον των επισκεπτών υπήρξε ιδιαίτερα θερμό, ενώ συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν στην αρχαιολογική και ιστορική παρουσία των Ελλήνων Εβραίων καθώς και στα γεγονότα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και του Ολοκαυτώματος. Μετά το πέρας της ξενάγησης προσφέρθηκαν στους εκλεκτούς καλεσμένους του σωματείου ελαφριά εδέσματα.