Εκπαιδευτική δραστηριότητα στο 72ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών «Ανδρέας Κάλβος»

Με προοπτική την ανάρτηση της τιμητικής πλακέτας στη μνήμη εκείνων των μαθητών του 18ου Δημοτικού Σχολείου που δολοφονήθηκαν στα στρατόπεδα θανάτου κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος, μετά από παρότρυνση της διεύθυνσης και των δασκάλων του 72ου σχολείου και σε άριστη συνεργασία μαζί τους, πραγματοποίησε μια σειρά από εκπαιδευτικά προγράμματα. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα, που εξελίχθηκαν σε δύο φάσεις, στόχευαν κατ’ αρχάς στην ενημέρωση και κατόπιν στην κατάλληλη προετοιμασία όλων των μαθητών πριν την ανάρτηση της πλακέτας, προκειμένου να γίνει επαρκώς κατανοητή η σημαντική αυτή πρωτοβουλία αυτή της πολιτείας. Κατά συνέπεια σε κάθε επίσκεψη σε τάξη υπήρχε προσαρμοσμένη παρουσίαση και επεξήγηση του τι είναι ένα αρχείο (εν προκειμένω ένα δημόσιο σχολικό αρχείο) και πώς σχετίζεται αυτό το αρχείο με την ανάρτηση της πλακέτας και το ίδιο το γεγονός του Ολοκαυτώματος. Κάθε παρουσίαση βεβαίως, συνοδευόταν και από το κατάλληλο παιδαγωγικά εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Από αρχές Φεβρουαρίου, το σχολείο έχει δανειστεί τη μουσειοσκευή του ΕΜΕ, «Κρυμμένα παιδιά στην Ελλάδα της Κατοχής» και τη φωτογραφική έκθεση του ΕΜΕ, «Ο Β Παγκόσμιος Πόλεμος και το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων». Σε μια πρώτη φάση, η μουσειοπαιδαγωγός του ΕΜΕ, κ. Οριέττα Τρέβεζα, και η ιστορικός, ερευνήτρια του ΕΜΕ, κ. Αλεξάνδρα Πατρικίου, επισκέφθηκαν τους μαθητές της α΄ και β΄ τάξης του δημοτικού, πραγματοποίησαν μια δημιουργική αφήγηση του παραμυθιού «Ο φίλος μου ο Ααρών», προκειμένου τα παιδιά να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με την εβραϊκή θρησκεία. Την ίδια μέρα, επισκέφθηκαν τις τρεις επόμενες τάξεις (γ΄, δ΄, ε΄), στις οποίες επίσης εξήγησαν τις βασικές αρχές της εβραϊκής θρησκείας, έκαναν και μια πρώτη εισαγωγή στο θέμα του Ολοκαυτώματος και έδειξαν απόσπασμα από βιντεοσκοπημένη συνέντευξη ενός παλαιού μαθητή του 18ου Δημοτικού Σχολείου, του Βίκτωρα Μπατή, ενός κρυμμένου παιδιού της Κατοχής. Σαν αποτέλεσμα των προγραμμάτων, τα μικρότερα παιδιά ζωγράφισαν και τα μεγαλύτερα έστειλαν τα μηνύματα, τις απορίες και τις σκέψεις τους στο Βίκτωρα Μπατή. Με την παρότρυνση της διευθύντριας του σχολείου κ. Τατιάνας Σπανέλλη, η Στ΄ τάξη επισκέφθηκε το ίδιο το Μουσείο, στο οποίο ξεναγήθηκε από την κ. Τρέβεζα, και είδε μέρος του σχολικού αρχείου και της συνέντευξης με τον Μπατή, τα οποία παρουσίασε η κ. Πατρικίου. Σε μια δεύτερη φάση, αμέσως μετά την ανάρτηση της πλακέτας, η διευθύντρια του ΕΜΕ, κ. Ζανέτ Μπαττίνου μαζί με την κ. Πατρικίου και την κ. Σπανέλλη επισκέφθηκαν κάθε τάξη ξεχωριστά, προκειμένου να εξηγήσουν στα παιδιά πώς έγινε η επιστημονική έρευνα, προκειμένου να γραφτεί η πλακέτα αυτή, αλλά και να δώσουν στα παιδιά την ευκαιρία να εκφράσουν, εν είδει αποθεραπείας, τα συναισθήματά τους από ολόκληρη την εκδήλωση. Επιπλέον, οι μικρότερες τάξεις πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές δράσεις που προτείνονται στη μουσειοσκευή και οι μεγαλύτερες τάξεις ξενάγησαν το σχολείο και τους επισήμους που παραβρέθηκαν στην αποκάλυψη της τιμητικής πλακέτας στην φωτογραφική έκθεση που στήθηκε σε χώρο του σχολείου.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ