Στο πλαίσιο της Εθνικής Ημέρας Μνήμης για το Ολοκαύτωμα Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος που, σύμφωνα με απόφαση της Βουλής των Ελλήνων, έχει οριστεί να είναι η 27η Ιανουαρίου κάθε έτους, το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος παρουσιάζει την περιοδική έκθεση:

«Η Εβραϊκή Κοινότητα των Ιωαννίνων – Αντικειμένων Μνήμη» και «Γιοσέφ Ελιγιά, ο Ποιητής της Λίμνης» και θα προσφέρει σε σχολεία, ενήλικο κοινό και οικογένειες, εκπαιδευτικά προγράμματα, προβολές, ξεναγήσεις και εργαστήρια από τις αρχές Ιανουαρίου μέχρι τα τέλη Μαΐου 2017.

Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες και Εκδηλώσεις στο χώρο του Ε.Μ.Ε και/ή σε σχολεία

• Προβολές ταινιών ντοκιμαντέρ σε σχολεία:

1.    «Οββαδίας Μπαρούχ. Ας είναι η Μνήμη σου Αγάπη». Ένα ντοκιμαντέρ του ιδρύματος Yad Vashem.

2.    «Το Τραγούδι της Ζωής». Ένα ντοκιμαντέρ του Τώνυ Λυκουρέση.

Συζήτηση – υλοποίηση σχετικού εκπαιδευτικού προγράμματος σε σχολεία. Προτείνεται για παιδιά Λυκείου (με την υποστήριξη του Πολιτιστικού / Ακαδημαϊκού Τμήματος της Πρεσβείας του Ισραήλ)

• Διαγωνισμός ζωγραφικής ή αφίσας με σκοπό τη δημιουργία περιοδικής έκθεσης στο Ε.Μ.Ε. Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού
  • Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Παιδί και Ολοκαύτωμα». Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου Λυκείου.
  • Ξενάγηση στη μόνιμη έκθεση Ολοκαυτώματος του Ε.Μ.Ε.
  •  Διαδραστικό κέντρο πληροφόρησης για το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα.
  • Εκπαιδευτικά προγράμματα που συνδέονται με τις περιοδικές εκθέσεις: «Η Εβραϊκή Κοινότητα των Ιωαννίνων – Αντικειμένων Μνήμη» και «Γιοσέφ Ελιγιά, ο Ποιητής της Λίμνης». Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου Λυκείου.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων, 1941 – 44» Προτείνεται για παιδιά Γυμνασίου και Λυκείου.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Εβραιόπουλα σε αναζήτηση καταφυγίου στη διάρκεια της Κατοχής». Προτείνεται για παιδιά Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνασίου.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Αντισημιτισμός και Ρατσισμός: Χθες και Σήμερα». Προτείνεται για παιδιά Γυμνασίου.
  • Βιωματική προσέγγιση του Ολοκαυτώματος μέσω της τέχνης – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με την Νίνα Αλκαλάη, καθηγήτρια χορού και χοροθεραπεύτρια. Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου.
  • Προβολή ταινιών ντοκιμαντέρ και μαρτυριών για το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο και το Ολοκαύτωμα στο χώρο του Ε.Μ.Ε.
  • Συνάντηση με επιζήσαντες από το Ολοκαύτωμα και συζήτηση για τις εμπειρίες τους, στο σχολείο ή στο χώρο του Ε.Μ.Ε.
  • Θεατρικό Δρώμενο Αυτοσχεδιασμού: «Η Ιστορία του Αλμπέρτου». Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού.
  • Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Τα ξυλοπάπουτσα διηγούνται μια πραγματική ιστορία». Προτείνεται για παιδιά Δημοτικού.

Για χρήση μέσα στο σχολείο προσφέρεται επίσης εκπαιδευτικό διαδραστικό υλικό που περιλαμβάνει: ταινίες ντοκιμαντέρ, εκδόσεις, εγχειρίδια και μουσειοσκευές στις παρακάτω θεματολογίες:

• Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Κρυμμένα Παιδιά στην Ελλάδα της Κατοχής». Προτείνεται για παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Συναγωνιστής. Έλληνες Εβραίοι στην Εθνική Αντίσταση ». Προτείνεται για παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων, 1941-1944». Προτείνεται  για παιδιά Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Οι Εβραϊκές Γειτονιές της Ελλάδας ». Προτείνεται για παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Φωτογραφική έκθεσηΜουσειοσκευή: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων 1941-44».
  • Πρόγραμμα «Crocus» σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ολοκαυτώματος της Ιρλανδίας.Προτείνεται για παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου – Λυκείου.

Στόχος των  παραπάνω προγραμμάτων είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τι συνέβη στη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Μέσα από τα ιστορικά στοιχεία, τις φωτογραφίες και τις μαρτυρίες, να μάθουν για την τύχη των Εβραίων και των άλλων θυμάτων του Ολοκαυτώματος και να συζητήσουν τη σημασία των ηθικών ζητημάτων που προκύπτουν για τη ζωή μας σήμερα. Η βιωματική προσέγγιση του Ολοκαυτώματος μπορεί να «μιλήσει» πιο άμεσα στα παιδιά από οποιαδήποτε ιστορική, επιστημονική παρουσίαση, βοηθώντας τα έτσι να προσεγγίσουν τις εμπειρίες ανθρώπων που έζησαν τα γεγονότα, καθώς και τη μετουσίωση αυτών των εμπειριών μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση.

Το Ε.Μ.Ε. προσκαλεί  τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται  να συμμετέχουν στα παραπάνω εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες για σχολεία, που θα πραγματοποιούνται στο χώρο του κατά το προαναφερθέν διάστημα, καθημερινά, κατόπιν συνεννόησης. Επίσης, μπορούν να ενημερώνονται για τα νέα προγράμματα, σεμινάρια, δράσεις του Ε.Μ.Ε. από τις σχετικές αναρτήσεις στην ιστοσελίδα του Μουσείου στο διαδίκτυο: www.jewishmuseum.gr

Τα προγράμματα αυτά προσφέρονται χωρίς καμία χρέωση. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: κα Οριέττα Τρέβεζα, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης Ε.Μ.Ε., τηλ. 210 32 25 582, e- mail: [email protected]