Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος (ΕΜΕ), σε συνεργασία με το ίδρυμα The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights (TOLI), πραγματοποίησε τριήμερο σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα «Διδάσκοντας για το Ολοκαύτωμα και την Κοινωνική Δικαιοσύνη» στην Αθήνα, 4-7 Νοεμβρίου 2018. Κατά την εναρκτήρια δεξίωση, το απόγευμα της 4ης Νοεμβρίου, οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους, με τους εκπροσώπους του ιδρύματος TOLI, του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, καθώς και του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος. Ταυτόχρονα υπογράφηκε Μνημόνιο Συνεργασίας για την Εκπαίδευση για το Ολοκαύτωμα και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα μεταξύ του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος, του Υπουργείου Παιδείας και του Ιδρύματος The Olga Lengyel Institute. Το σεμινάριο παρακολούθησαν 30 εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα, κατόπιν συνεργασίας με το Υπουργείο Παιδείας.