Διεθνής Ημέρα των Μουσείων 2019
«Τα Μουσεία ως κόμβοι πολιτισμού: το μέλλον της παράδοσης»

Η 18η Μαΐου εορτάζεται σε όλο τον κόσμο, ως «Διεθνής Ημέρα Μουσείων». Κάθε χρόνο εστιάζει σε συγκεκριμένο θέμα που σχετίζεται όχι μόνο με τα μουσεία αλλά και με την προστασία εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς. Για το 2019, το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει το θέμα «Τα Μουσεία ως κόμβοι πολιτισμού: το μέλλον της παράδοσης».

To Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος (ΕΜΕ) θα συμμετέχει και φέτος στον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας των Μουσείων, την Κυριακή 19 Μαΐου 2019, προσφέροντας δωρεάν είσοδο στο κοινό, καθώς και ειδικά σχεδιασμένο οικογενειακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που θα πραγματοποιηθεί από τις 10:30 έως και τις 13:30 και θα περιλαμβάνει εικαστικό εργαστήρι. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά Δημοτικού.

Εικαστικό εργαστήριο: «Παιχνίδι Ιστορικής Μνήμης», σε συνεργασία με τον εικαστικό Βασίλη Θαλασσινό (arteslivres.com).

Το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα αποτελεί ένα παιχνίδι περιήγησης στα εκθέματα του μουσείου και μια πρώτη εισαγωγή στη χρήση της ζωγραφικής ως συνθήκη οικειοποίησης του περιβάλλοντος χώρου, αποσκοπώντας στην εξοικείωση των παιδιών με ενθυμήματα 2.300 ετών εβραϊκής ζωής στην Ελλάδα. Μέσω τυχαίας επιλογής φωτογραφιών, οι μικροί επισκέπτες καλούνται να εντοπίσουν τα αντίστοιχα εκθέματα και να τα μεταφράσουν εικαστικά με άσκηση ελεύθερου σχεδίου. Έτσι, ταξιδεύουν στην ιστορία του τόπου όπου μεγαλώνουν μέσω παραγωγής έργων τέχνης, άντλησης πληροφοριών και δημιουργικής έκφρασης.

Για δηλώσεις συμμετοχής επικοινωνήστε με την Οριέττα Τρέβεζα-Σούση – Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ΕΜΕ (210 3225582 και [email protected])