Τη Δευτέρα 19/10 στις 19:30, πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή παρουσίαση του βιβλίου της Μπέρρυ Ναχμία, «Κραυγή για το αύριο» (Επιμέλεια-Επίμετρο Οντέτ Βαρών-Βασάρ), εκδόσεις Αλεξάνδρεια, σε συνεργασία  με το Public.

Στην παρουσίαση απηύθυνε χαιρετισμό η Διευθυντήρια του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος και αρχαιολόγος,  Ζανέτ Μπαττίνου,  ενώ μίλησαν για το βιβλίο οι:

Ρίτα Βεντούρα, κόρη της συγγραφέως, ψυχοθεραπεύτρια

Οντέτ Βαρών-Βασάρ, ιστορικός, Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος

Χρήστος Τσαμπρούνης, ψυχαναλυτής – Ψυχαναλυτικός Σύλλογος Freud-Lacan, κοινωνιολόγος

Σύντομη παρέμβαση:

Ειρήνη Αναστασοπούλου, δημοσιογράφος DW

Την εκδήλωση συντόνισε ο Γιώργος Αντωνίου, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ, επιστημονικός υπεύθυνος της σειράς «Θέματα Εβραϊκής Ιστορίας» των εκδόσεων Αλεξάνδρεια.

Περισσότερες πληροφορίες για την παρουσίαση και το βιβλίο μπορείτε να βρείτε εδώ.