Με θλίψη πληροφορηθήκαμε την αδόκητη απώλεια του Άγγελου Δεληβοριά. Το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος αποχαιρετά έναν εκλεκτό εργάτη του πολιτιστικού κόσμου, με τον οποίο είχε συνεργαστεί, μεταξύ άλλων, και στην δημιουργία του Μουσείου Νίκου Χατζηκυριάκου Γκίκα.
Ο Άγγελος Δεληβοριάς άφησε πίσω του ένα τεράστιο και σημαντικό έργο αλλά η απώλειά του για τον πολιτιστικό κόσμο παραμένει τεράστια.
Το Ε.Μ.Ε. τιμά τη μνήμη του και θεωρεί την πολύτιμη προσφορά του πηγή έμπνευσης και δύναμης για τη συνέχιση των ερευνητικών και πολιτιστικών έργων στη χώρα μας.
Θα θέλαμε να εκφράσουμε την ειλικρινή συμπάθεια και συμμετοχή του Διοικητικού Συμβουλίου του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος στο πένθος της οικογένειάς του.