ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ της ΟΝΤΕΤ ΒΑΡΩΝ-ΒΑΣΑΡ

ΣΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
(Νοέμβριος 2019 – Ιανουάριος 2020, μία Κυριακή τον μήνα 10.30-13.30 μμ.)

Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ (1942-1945):
Ιστορία, μνήμη, αναπαραστάσεις

Το σεμινάριο αυτό έχει στόχο να εμβαθύνει σε διάφορες πτυχές της γενοκτονίας των Εβραίων της Ευρώπης από τους ναζί, με έμφαση στην ελληνική περίπτωση. Αφού δοθεί το γενικότερο πλαίσιο της «τελικής λύσης» και της εφαρμογής της, θα επικεντρωθούμε σε ζητήματα ιστοριογραφίας, μνήμης / λήθης, σιωπής /λόγου, και αναπαραστάσεων, κυρίως για την ελληνοεβραϊκή εμπειρία, αλλά όχι μόνον. Στον τομέα της μνήμης θα ασχοληθούμε με μαρτυρίες (γραπτές και προφορικές), αλλά και με τη θεσμοποίηση της μνήμης μέσα από μουσεία, μνημεία και μνημονικούς τόπους. Στον τομέα των αναπαραστάσεων, θα γίνει εκτενής παρουσίαση της στρατοπεδικής λογοτεχνίας, αλλά και αναφορές σε κινηματογραφικές μεταφορές.

Στο σεμινάριο θα προηγείται σχετική εισήγηση και θα ακολουθεί συζήτηση. Οι συμμετέχοντες θα έχουν τον χρόνο να προετοιμάσουν και δικές τους παρουσιάσεις, εφ’ όσον το επιθυμούν. Το σεμινάριο απευθύνεται κυρίως σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες, ερευνητές, καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.
——————————–

Στους συμμετέχοντες προσφέρεται σχετικό υλικό, πρόσβαση στη βιβλιοθήκη καθώς και επίσκεψη στις εκθέσεις του E.M.E.. Στο τέλος παρέχεται πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Η Οντέτ Βαρών-Βασάρ είναι ιστορικός (δρ. του Πανεπιστημίου Αθηνών), δίδαξε Ιστορία στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (2001-2017) και συνεργάζεται με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος από το 2007. Οι έρευνές της επικεντρώνονται στη δεκαετία του ’40 και έχει δημοσιεύσει τρία βιβλία: Ελληνικός νεανικός τύπος (1941-1945). Καταγραφή, δύο τόμοι, εκδ. ΙΑΕΝ, Αθήνα 1987 / Η ενηλικίωση μιας γενιάς. Νέοι και νέες στην Κατοχή και στην Αντίσταση, εκδ. Εστία, Αθήνα 2009 / Η ανάδυση μιας δύσκολης μνήμης, Κείμενα για τη γενοκτονία των Εβραίων, εκδ. Εστία, α’ εκδ. 2012, β’ έκδ. επαυξημένη, Αθήνα 2013. Μετέφρασε την Σαρλότ του Νταβίντ Φοενκινός (εκδ. Εστία, Αθήνα 2018) (για περισσότερα βλwww.biblionet.gr).

Ημερομηνίες  Α΄ Κύκλου *

Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019
Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019
Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

* Οι ημερομηνίες ενδέχεται να αλλάξουν

Δηλώσεις συμμετοχής

Παρακαλούμε, για τη δήλωση συμμετοχής συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα
ως 20 Οκτωβρίου 2019, (περιορισμένος αριθμός θέσεων).

Σεμινάριο Η γενοκτονία των Εβραίων - Α' κύκλος 2019 - 2020

• Accepted file types: pdf.